Německá profesorka: Nadchl mě zájem studentů o hudební obory
Zlínský deník, 22.06.2007
Letošní osmnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Forfest již několik dní představuje návštěvníkům přehlídky duchovního umění desítky hostů z jedenácti zemí světa. Mezi nimi se objevila také německá profesorka Ruth Forsbach, která má jako jedna z mála ke Kroměříži opravdu silný vztah. Před šestnácti lety se totiž podílela na vzniku místní hudební církevní konzervatoře.
Jak se vlastně zrodil nápad založit v Kroměříži církevní hudební konzervatoř?
Když jsem navštívila Kroměříž v roce 1991, zdálo se mi to jako úžasné místo pro vznik umělecké školy se spirituálním zaměřením. Byla jsem také nadšena atmosférou města, zejména studenty, kteří měli o toto vzdělávání opravdový zájem. Ráda jsem proto poskytla svůj archiv a veškeré získané informace církevní konzervatoři, která tady začala ve spolupráci s manžely Martou a Janem Horkými vznikat.
Kdy jste byla vůbec poprvé v Kroměříži?
Bylo to opravdu až v tom roce 1991.
Co tedy bylo tím popudem, že poprvé navštívíte Kroměříž a hned se rozhodnete spolupracovat na založení církevní konzervatoře?
Když jsem tady poprvé v roce 1991 uviděla budovu na Riegrově náměstí (sídlo konzervatoře - pozn. red.), věděla jsem, že je to to pravé místo s tou pravou atmosférou. Byla jsem jím nadšená a zároveň mě povzbudil zájem vedení radnice dát Kroměříži nádech duchovního města, takže to byl zřejmě ten první impulz. A samozřejmě za to mohlo také setkání s manžely Horkými.
Byla jste se od doby, co jste se podílela na vzniku konzervatoře, v této škole podívat? Jezdíváte sem třeba pravidelně na návštěvu?
Samozřejmě jsem tam byla již několikrát. Jezdívám sem velmi často a jsem rovněž v˙permanentním písemném kontaktu s panem Horkým. Jsem nadšená z toho, že z původních jednadvaceti studentů jich jsou dnes dvě stovky, a že myšlenka hudebně orientované školy roste a roste a nabývá mezinárodního významu.
Veronika Klímová